Čínský ekonomický růst zpomaluje

Růst čínské ekonomiky klesl na 6,5%, to je zatím nejnižší hodnota od roku 2009. Zpomalení ekonomiky je stále výraznější, i přes snahy čínských úřadů o podporu domácích investic a posílení ekonomiky. Na vině je podle ekonomů válka se Spojenými státy, ale i čínskí vláda, která zabraňuje ve vydávání dalších úvěrů. Trump zatížil cly čínské zboží.
červená vlajka
Vinu má i vláda 
Ukazuje se, že v minulosti byla řada úvěrů poskytnuta nerovnovážně. Růst úvěrů se zastavil,ale ceny nemovitostí začínají klesat. To negativně působí na investice, které tvoří v Číně více jak polovinu hrubého domácího produktu. Čína bude muset zřejmě přehodnotit odhadované výdaje na čtvrté čtvrtletí.
Ke zpomalení ekonomiky přispěla i nejnižsí výroba od roku 2006. Výrobci automobilů kvůli nízké poptávce museli snížít produkci o více než 10%. Toto oslabení ve velké míře vychází ze sekundárního průmyslu, zejména výroby.
Svůj podíl viny má na nepříznivém vývoji i čínská vláda, která se snaží na jedné straně o uvolnění měnové politiky, ale na druhé straně zabraňuje ve vydávání dalších úvěrů. Rozpočtová politika naraží na  podobné mantinely přeinvestování v čínské ekonomice.
Válka se Spojenými státy 
Spory mezi Amerikou a Čínou v oblasti obchodu se vyhrotil letošního roku v červenci , když administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa zatížila cly čínského zboží v hodnotě 50 miliónů dolarů (v přepočtu více než 1,1 bilionu korun). Zatím nejtvrdší úder přišel 24.září letošního roku, když vstoupily v platnost další tarify, které zasáhli čínský export v celkové hodnotě 200 miliard dolarů, což je v přepočtu 4,4 miliardy korun.
finanční krize
Exituje dobré řešení?
Tato situace nemá dobré řešení a v sestupné fázi finančního cyklu se bude muset Čína na slabou nebo na padající domácí poptávku. V takovém případě by Čína potřebovala zvýšit zahraniční trh. Obchodní válka s Donaldem Trumpem se jí vůbec nehodí.
Domácí poptávka se ukázala, že je slabší než neočekávaně export do dalších zemí.

Čínský ekonomický růst zpomaluje
Ohodnoťte příspěvek
ebook-jak-jist-pred-a-po-treninku-728x90-1495697956-1496178214-1500994520.jpg