O nábytek z palet je zájem i v restauracích a kavárnách


Že se dnes z palet vyrábí nábytek docela běžně, a že se jedná o lukrativní živnost, není tajemstvím. Výrobky jdou dobře na odbyt, neboť to jsou neotřelé, originální kusy. Stačí navštívit producenta, osahat si některé vzorové exponáty, případně prohlédnout katalog a různé nápady na webových stránkách, a jste rozhodnuti. A přiznejme si, že rozhodujícím faktorem je také cena, jež se běžní výrobci nábytku mohou stěží rovnat.
Nejsou ovšem palety, jako palety.
stohy palet.jpg
Pokud o takovém nábytku uvažujete, měli byste o nich něco vědět. Pořídit paletu je poměrně snadné, v inzerentních serverech se jich objevují stovky. Vás by měl ovšem zajímat nejen materiál, ale i jeho původ. Ideálním řešením jsou samozřejmě certifikované výrobky, zpravidla Europalety. Sledujte také značky vypálené na prknech, upozornit by vás měla nejen země původu, ale především, zda byl materiál tepelně, nebo chemicky ošetřen. Jakmile se na materiálu objeví MB, jde o napouštění dřeva metylbromidem, který je nejen extrémně hořlavý, ale i jedovatý. Takové výrobky k nám často putují z Asie a rozhodně nejsou vhodné pro výrobu nábytku.
palety ve skladu.jpg

Alternativní dřeviny

Pro výrobu nábytku z europalet se používá nejčastěji smrk a borovice, jejichž kresba je velmi pěkná, a s tímto materiálem se také setkáváme nejčastěji. Někteří specializovaní výrobci se však orientují na exotické dřeviny. Ve formě palet jsou dobře dostupné a relativně levné, i když jsou původem z Japonska, z Jižní Ameriky, a Afriky. Takový nábytek má úplně jiný nádech. Světem kolují překrásné a často i vzácné dřeviny, např. merbau, banquiraj, mahagon, meranti, a nejčastěji japonský cedr. Cedrové dřevo je mezi zákazníky velice oblíbené, je lehké, přitom dobře odolává působení vody, plísní, bakterií, dokonce prý odpuzuje moly. Je velmi dekorativní a vhodné pro výrobu postelí, stolků, sedacích souprav, a knihoven.
palety perth.jpg

Paletové království

O výrobky z tohoto atypického přepravního mola je obrovský zájem i mezi provozovateli restaurací, kaváren, čajoven, cukráren, penzionů, rekreačních a volnočasových center. Výrobci často spolupracují s bytovými architekty. Vznikají tím pádem originální nápady, s jakými se stěží někde setkáte, a pro řadu subjektů je právě originalita jedním z klíčových prvků pro prezentaci na veřejnosti. Z původního podnikání na vedlejší úvazky a ve volném čase se tak dnes stává námět na hlavní zdroj obživy pro desítky drobných podnikatelů.