Bazénový vysavač poslouží i docela obyčejný za pár stovek

Když se začnete zajímat o zahradní bazény a přemýšlet nad tím, že byste si nějaký pořídili, a třeba i docela obyčejnou nadzemní nádrž o čtyřmetrovém průměru, zjistíte, že kromě samotného plastového skeletu bude zapotřebí celá řada příslušenství, aby voda v nádrži byla vhodná ke koupání a nestala se z ní páchnoucí břečka. Co bude nezbytně nutné pořídit, je filtrace s čerpadlem, desinfekční prostředky, schůdky, teploměr, hadice, síťka, plováky, testery, krycí plachta, geotextilní podložka a mimo jiné i bazénový vysavač.

voda v bazénu

Vysávání dna bazénu není jen kosmetická záležitost, jde o důležitou činnost, která má významný vliv na jakost vody vzhledem k tomu, že bazénová filtrace nedokáže zachytit všechny nečistoty a část jich ulpí na dně. Pokud byste nečistoty na dně ponechali, začnou se tu rozmnožovat řasy a bakterie, voda by se brzy zakalila a nebyla by pak ke koupání způsobilá.

čistá voda v nádrži

Vysavačů existují tři základní typy, které se dělí podle stupně automatizace pracovního procesu. Ty plně automatizované sice pracují bez zásahu lidské ruky, ale také nejsou zrovna nejlevnější. Poloautomatické vysavače jsou na tom cenově lépe, ale zas vykonávají náhodný pohyb, což nemusí být příliš efektivní. Poslední kategorií jsou ruční nástavce na teleskopické tyče, které jsou plně závislé na lidské obsluze.

Odsávání dna ručním nástavcem je ovšem velmi výhodné z několika důvodů. Za prvé je nástavec velmi levný, vyjde vás na pár stovek korun a nemá se na něm co pokazit, resp. neobsahuje žádnou citlivou elektroniku. Za druhé s ním pracujete pouze vy, takže si sami určíte, kterou část dna budete vysávat, a je plně na vás, jak důkladně svou práci odvedete. Můžete být tedy stejně výkonní, jako robotický stroj. A bonus na závěr – fyzický pohyb vám jen prospěje, jak po stránce fyzické průpravy a pohybové aktivity, tak i pro zlepšení vaší nálady.