Jakou hodnotu mají pro nás peníze?

Zamysleli jste se někdy nad tím, jakou skutečnou hodnotu mají pro nás peníze? Většina z nás nosí v peněžence nějakou tu hotovost. Ale spousta lidí se čím dál tím více přiklání k jiným metodám plateb. Platí platební kartou, chytrými hodinkami, mobilním telefonem. Pro většinu z nás je to pohodlnější, rychlejší a také bezpečnější. Nikdo nechce sebou v peněžence tahat několik desítek tisíc korun. Kriminalita je po celém světě a snadno se vám může stát, že vám peněženku někdo ukradne. Sice získá i platební kartu, ale v tomto případě mu bude bez pinu prakticky k ničemu, jelikož bezkontaktní platby jdou provádět bez ověření pouze do částky 500 Kč.

prasátko

Zdá se tedy, že hotovost pro nás již nemá takovou hodnotu, jako dříve. Zatím co dřív byla hotovost vše a prakticky neexistoval jiný způsob, jak platit při běžných nákupech a podobně, dnes se hotovost stává čím dál tím více bezvýznamnou. Snižuje to snad hodnotu peněz? Ne, jen je to odrazem toho, jak se náš svět vyvíjí a jak postupují kupředu informační technologie a věda obecně. Hodnota peněz také závisí na spoustu faktorů, neznamená, že pokud máte v peněžence deset tisíc korun, že budou mít zítra stejnou hodnotu jako mají dnes.

bankovky

Za tento jev může inflace. Pokud si to ukážeme na jednoduchém příkladu, tak si představte, že jste měli deset tisíc korun před dvaceti lety. Co jste si za to mohli všechno koupit ? A co si můžete koupit dnes? Daleko méně věcí. Dříve jsme zaplatili za rohlík několik haléřů, dnes už téměř 3 Kč. To je přirozený vývoj inflace, který se děje všude po světě. Proto naše peníze mění neustále hodnotu i vůči jiným měnám. Pokud si najedete na webové stránky jakékoliv směnárny, sami uvidíte, jak se hodnota jednotlivých měn po světě neustále pro nás mění. Pokud se chcete dozvědět více o tématu hodnoty peněz a o financích obecně, navštivte stránku Nejsou peníze jako peníze https://www.americkahypoteka.cz/nejsou-penize-jako-penize/.