Když banka zamítne žádost o úvěr…

Každý z nás se může vlivem nahodilých událostí ocitnout v tíživé finanční situaci. V takové chvíli může pomoci jenom banka, která nám nabídne výhodný úvěr. Jenže ne vždy jsou banky tak vstřícné, jak bychom si představovali. Zamítnutých žádostí pomalu přibývá a dosáhnout na úvěrové produkty je čím dál těžší. Může za to hlavně složitá legislativa, při které se podmínky neustále zpřísňují. I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta, je nakonec žádost o úvěr schválena jen hrstce vyvolených. Česká národní banka pravidelně upravuje podmínky pro schválení úvěru s určitou pravidelností, naposledy tomu bylo v dubnu 2020, kdy reagovala na aktuální nařízení vlády. Za odmítnutým úvěrem je tak zapotřebí hledat spíše složitou legislativu než neochotu bank půjčovat. Jaké jsou nejčastější důvody, které vedou banky k zamítnutí žádosti?

sloupec peněz

V první řadě bychom si měli blíže představit bonitu žadatele, která je pro schválení úvěru klíčová. Ovlivňuje jí celá řada faktorů, jako je rozpočet domácnosti, příjmy, další pohledávky a závazky, věk, pracovní pozice aj. Pokud je bonita příliš nízká, banka se obvykle rozhodne danému žadateli úvěr zamítnout, neboť pro ni představuje příliš vysoké riziko.

podpis smlouvy

Asi největším problémem jsou v současnosti negativní záznamy v registru dlužníků. Onen negativní záznam získá žadatel za prohřešek, kterého se dopustit vůči jinému věřiteli. Stačí pozdě nesplacené faktura za telefon nebo špatná platební minulost a v tu ránu představuje pro banku žadatel až moc velké riziko. Z banky tak povětšinou odchází s nepořízenou. Tento problém však má jednodušší řešení, než by se na první pohled mohlo zdát. Americká hypotéka bez registru https://nebankovni-hypoteky-cz.cz/ pomáhá přesně žadatelům, kterým banka odmítla úvěr schválit kvůli prohřešku v registru dlužníků.