Nepodceňujte poruchy příjmu potravy

Neustálé hubnutí a sledování hmotnosti je především v poslední době velice v módě. Především mladé ženy a dívky se snaží vyrovnat dokonalým ženám z titulních stran časopisů, ale už si neuvědomují, že je to téměř nereálné. Modelky jsou na titulních stranách upravovány nejrůznějšími grafickými programy a ani ony samy v reálném světě nevypadají tak dobře.

zdravé jídlo

Sousta dívek pak propadá nejrůznějším poruchám příjmu potravy a depresím. Již dávno minuly časy, kdy se tyto problémy zlehčovali a nemluvilo se o nich. Jedná se o velmi vážné onemocnění, které může skončit dokonce až smrtí.

Mezi nejznámější poruchy tohoto typu patří zcela jistě anorexie a bulimie. Obě nemoci jsou si velmi podobné, nicméně zásadní rozdíl je v tom, že anorektičky odmítají konzumovat potravu úplně. Jídlo, které mají sníst, pak obvykle vyhazují, nebo někam schovávají. Oproti tomu bulimičky problém s jídlem nemají – ba naopak. Velmi často trpí přejídáním a záchvaty, během kterých sní všechno, co potkají. Nicméně po těchhle chvílích přichází deprese a ženy začnou jídlo opět zvracet. Bulimičky tak dokonce mohou trpět nadváhou i přesto, že jejich tělo nemá živin potřebných k životu dostatek.

jídlo na talíři

Pokud tedy i vy máte někoho ve svém blízkém okolí, o kom máte podezření, že by nějakou takovou nemocí mohl trpět, je na čase jedná. Bez nadsázky tyto ženy od vyhladovění může dělit i jen několik málo dní. To, zda máte správnou hmotnost, si přitom může ověřit každý a velice snadno. Slouží k tomu takzvané online BMI kalkulačky. Jedná se o velmi jednoduché, ale účinné programy. Zadáte do nich své základní informace a systém vám sám vyhodí hodnostu toho, zda je vaše hmotnost v normě, nebo byste se již měli mít na pozoru. Obdobným způsobem tuto hodnotu můžete vypočítat komukoliv ve vašem okolí – zkrátka přestaňte přihlížet a začněte jednat!