Tradice Olympijských her sahá až do antického Řecka

Olympijské hry jsou právem považovány za největší výzvu špičkových sportovců zemí celého světa. Tradice tohoto nejvýznamnějšího sportovního svátku sahá až do doby sedmi století před Kristem, do starověkého Řecka, městečka Olympia. První sportovní klání se uskutečnila na začátku července roku 776 před naším letopočtem na ostrově Peloponés, soutěžilo se pouze v běžeckých disciplínách a trvání her nebylo delší, než jeden kalendářní den. Přesto se tato tradice, pořádaná jednou za čtyři roky, udržela dodnes.
olympijské kruhy

První historický vítěz her

Jméno Usain Bolt není třeba nikomu představovat. Ale jméno Koroibos mnoho lidí nezná. Byl to první historický vítěz Olympijských her, tehdy v běhu na tzv. jedno stadium, což je vzdálenost zhruba 200 metrů. Tento povoláním kuchař z městečka Élida tedy běžel na trati, kterou dnes zvládne světový rekordman Bolt pod 19 sekund. Mimochodem, český špičkový atlet Pavel Maslák ji uběhne za 20,46 sekundy.
olympijské hry na schodech

Války a olympiáda

Lidé mezi sebou válčí odnepaměti. Že jsou válečné konflikty a krveprolití zbytečná, a že nikomu ještě žádný přínos nepřinesly, je zbytečné zdůrazňovat, každopádně starověk byl válečnými běsněními a krví přímo prosáklý. V průběhu Olympijských her se však neválčilo. V praxi to probíhalo tak, že i v průběhu válečných tažení a konfliktů jednotlivých říší měli olympijští atleti volný přístup na závodiště zajištěn, dokonce písemným glejtem.

První zimní olympiáda

První zimní Olympijské hry se uskutečnily teprve ve 20. století, v roce 1924. Od té doby se olympijská klání střídají vždy po dvou letech, střídavě letní a zimní hry. První zimní Olympijské hry tedy proběhly ve Francii na přelomu ledna a února 1924 ve městě Chamonix. Nejznámější zimní hry jsou zřejmě z roku 1988, které proběhly v kanadském Calgary, a to zásluhou jamajského čtyřbobu a filmového zpracování tohoto neobvyklého příběhu s názvem Kokosy na sněhu.
závodní bob

Symbol olympijských her

Symbol olympijské vlajky s pěti kruhy, které symbolizují svými barvami jednotlivé kontinenty zeměkoule, navrhl v roce 1914 Pierre de Coubertin. Poprvé byla vlajka vyvěšena až o 4 roky později na letních OH v Antverpách. Od té doby je vlajka vždy součástí zahajovacího ceremoniálu. Víte, která barva jakému kontinentu náleží? Evropa modrá, Afrika černá, Asie žlutá, Austrálie a Oceánie zelená, Amerika červená.