Jarmilu Kratochvílovou stále nikdo nepřekonal

Ačkoliv jsme celkem malou zemí, můžeme se hrdě chlubit mnoha úspěchy v různých oborech lidského konání. Získali jsme pomyslné vavříny na poli zdravotnického výzkumu i sportu. Před několika desítkami let byl svět překvapen, možná i šokován, výkony naší atletky, kterou byla a stále je nezapomenutelná Jarmila Kratochvílová.
závodníci na startu

§ Tato výjimečná žena sportu obětovala celý svůj život.
§ Vzdala se kvůli němu rodiny a dětí.
Její cesta k pomyslnému sportovnímu Olympu byla celkem dlouhá.Dalo by se říci, že skutečně začínala od píky.
§ Nejprve okresní přebory, poté krajské a pak už mířila na celostátní.
§ Stále chtěla být lepší a lepší.
Tvrdým tréningem a velkou vůlí se propracovala až na olympiádu do Moskvy, která se konala roku 1980. Tam došlo k prvnímu velkému úspěchu. Naše Jarmila Kratochvílová získala stříbrnou medaili. Bylo jí devětadvacet let.
značení na trati

To nejlepší mělo teprve přijít

Možná by se mohlo zdát, že už je to v těchto letech vrchol a forma už půjde jen dolů. Ten největší úspěch ale na ni (a tím pádem i na nás) teprve čekal. Po druhém místě na zmíněné moskevské olympiádě se stala Jarmila Kratochvílová profesionální atletkou. Pokud se někdo domnívá, že jí k tomu velkou měrou mohly pomoci finanční prostředky, které obdržela jako odměnu, pak je trochu na omylu. Odměna sice byla, ale nikterak závratná. Jednalo se o osm tisíc korun. Což by byly na tehdejší dobu asi tak tři až čtyři měsíční platy.
§ Zajímavý byl i jídelníček této světově proslulé sportovkyně.
– Žádné proteinové koktejly, diety a tak podobně.
– Na talíři běžně býval řízek, jídla na sádle a další domácí dobroty.
– Prostě jedla, nač měla chuť.
Na vrchol své kariéry se dostala v roce 1983 v Mnichově, kde se jí podařilo zaběhnout na osmistovce čas, který se stal novým světovým rekordem.Zatím ji nikdo nedokázal tohoto prvenství zbavit. Svůj rekord drží dodnes.