Jarmilu Kratochvílovou stále nikdo nepřekonal

Ačkoliv jsme celkem malou zemí, můžeme se hrdě chlubit mnoha úspěchy v různých oborech lidského konání. Získali jsme pomyslné vavříny na poli zdravotnického výzkumu i sportu. Před několika desítkami let byl svět překvapen, možná i šokován, výkony naší atletky, kterou byla a stále je nezapomenutelná Jarmila Kratochvílová.
závodníci na startu

§  Tato výjimečná žena sportu obětovala celý svůj život.
§  Vzdala se kvůli němu rodiny a dětí.
Její cesta k pomyslnému sportovnímu Olympu byla celkem dlouhá.Dalo by se říci, že skutečně začínala od píky.
§  Nejprve okresní přebory, poté krajské a pak už mířila na celostátní.
§  Stále chtěla být lepší a lepší.
Tvrdým tréningem a velkou vůlí se propracovala až na olympiádu do Moskvy, která se konala roku 1980. Tam došlo k prvnímu velkému úspěchu. Naše Jarmila Kratochvílová získala stříbrnou medaili. Bylo jí devětadvacet let.
značení na trati

To nejlepší mělo teprve přijít

Možná by se mohlo zdát, že už je to v těchto letech vrchol a forma už půjde jen dolů. Ten největší úspěch ale na ni (a tím pádem i na nás) teprve čekal. Po druhém místě na zmíněné moskevské olympiádě se stala Jarmila Kratochvílová profesionální atletkou. Pokud se někdo domnívá, že jí k tomu velkou měrou mohly pomoci finanční prostředky, které obdržela jako odměnu, pak je trochu na omylu. Odměna sice byla, ale nikterak závratná. Jednalo se o osm tisíc korun. Což by byly na tehdejší dobu asi tak tři až čtyři měsíční platy.
§  Zajímavý byl i jídelníček této světově proslulé sportovkyně.
–         Žádné proteinové koktejly, diety a tak podobně.
–         Na talíři běžně býval řízek, jídla na sádle a další domácí dobroty.
–         Prostě jedla, nač měla chuť.
Na vrchol své kariéry se dostala v roce 1983 v Mnichově, kde se jí podařilo zaběhnout na osmistovce čas, který se stal novým světovým rekordem.Zatím ji nikdo nedokázal tohoto prvenství zbavit. Svůj rekord drží dodnes.

Jarmilu Kratochvílovou stále nikdo nepřekonal
4.5 (90%)8