Levné cestování – nebojte se hostelů

Hostel jako ubytovací zařízení může v mnoha lidech vzbudit odpor nebo strach. Pokud máte pocit, že se jedná ve všech případech o zatuchlé temné pokoje, kde nocuje patnáct lidí naráz a vy celou noc musíte poslouchat zvuky, které ostatní při spaní vydávají, možná byste měli tento předsudek opustit. Stejně jako mýty o tom, že v hostelech musíte spát ideálně s peněženkou pod polštářem, abyste nepřišli o své úspory.

světlo nad číslem

Co je to vlastně hostel? Jedná se o formu ubytování s pokoji různého typu – jednolůžkové (méně časté), 2-lůžkové – v podstatě můžete nalézt při svém výběru všechny možné počty lůžek, včetně velikých nocleháren o 20 postelích.

Cena za noc je většinou vázána právě na to, jaký typ pokoje zvolíte. Existuje i varianta tzn. „dámských ložnic“, kde spí pouze ženy, a nemusíte se tak bát nocování v jedné místnosti s cizími muži. Pokoj se většinou skládá pouze z ložnice a koupelny. Ostatní prostory jsou sdílené pro všechny obyvatele daného zařízení.

Pro cestovatele, kteří mají za cíl např. road trip nebo dovolenou, na které se od rána do večera pohybujete venku a objevujete krásy dané země, je hostel ideální variantou. A proč?

· Cena

Většina hostelů jsou opravdu levné záležitosti. Pokud cestujete sami, téměř vždy najdete lůžko v některém ze zvolených pokojů – záleží, s kolika lidmi jste ochotni v noci sdílet prostor.
ubytovací zařízení

· Velký výběr

Netýká se pouze pokojů. Při hledání hostelů často narazíte na varianty pro rodiny s dětmi (hostel se zahradou, dětským hřištěm), pro studenty (velká společenská místnost, seznamovací večery, zajímavé přednášky), pro jednotlivce, kteří se rádi baví (bar, noční diskotéky) a pro jedince, kteří mají rádi autentické prostředí (ubytování přímo u hostitele v domě).

· Praktičnost

Jak bylo již zmíněno v úvodu, hostel je ideální, pokud máte při cestování program bohatý na aktivity a hledáte víceméně pouze místo, kde byste mohli složit hlavu. Mnoho hostelů vám v dnešní době poskytne patřičné pohodlí, vybavení skoro jako v hostelu (nebo alespoň nejzákladnější věci), a v ceně mnohdy bývá dokonce snídaně.

· Společnost

Pokud jste otevřený cestovatel, díky hostelům můžete nalézt nové přátele – ať už se zapovídáte s někým na pokoji, nebo v rámci sdílených prostor. Mnoho hostelů má vyloženě stanovené večery, kdy se mohou hosté bavit ve společenské místnosti. A poznat své spolunocležníky z různých koutů světa může být skutečně zajímavým obohacením vaší dovolené!