Světelný (vý)boj výbojek

Výbojky jsou považované za jeden z nejefektivnějších zdrojů světla. Pracují na principu přeměny elektrické energie na světlo zavedením elektrického proudu mezi dvě elektrody. Tam dochází k elektrickému výboji, čímž se rozsvítí plynová náplň v baňce výbojky. Tato náplň může být nízko či vysokotlaková.
blesky z elektřiny
Typy
Nízkotlaké výbojky
Příkladem je nízkotlaková sodíková výbojka. Jejich výhodou je především dlouhá životnost a intenzita světla. Dobrá viditelnost. Nevýhodou může být podání barev, které získávají v jejich světle „našedlý“ odstín.
Vysokotlaké výbojky
Vysokotlaková sodíková je novějším typem a podání barev je lepší než u nízkotlakové. O jejich dodávání se zajímá velký počet výrobců, tedy je možné si vybrat co nejlepší řešení .
vjezd do garáží
Rtuťové výbojky
Jsou cenově velmi dostupné, což vede k jejich častému využívání. Nevýhodou může být mírná menší efektivita.
Halogenidové výbojky
Mají hned několik výhod: jsou velmi výkonné, mají dlouhou životnost a navíc jejich světlo nezkresluje barvy. Další z výhod je také stabilita vyzařovaného světla. A co se týče jeho barvy – je několik možností.
Barva – možnosti osvětlení
U výbojek se dá sehnat různá barva osvětlení, která je většinou ovlivněna konkrétním plynem uvnitř. Helium vytváří převážně bílou až oranžovou, neon červenou, kyslík a argon podobně fialovou, dusík má fialovo-růžový nádech, krypton zabarvuje světlo do šedé či zelené, u rtuťových par modré… Pokud tedy chcete osvětlit např. posezení na zahradě v barevných odstínech nebo zajímavým nasvícením zdůraznit např. plakát či bilboard, i tady Vám výbojky mohou posloužit. Stačí si jen načíst přesně dostupné parametry.
Cena – dostupnost výbojek
Cena se samozřejmě liší obchod od obchodu, ale díky hojnosti prodejen si můžete mezi konkurencí vybrat. Celkově může být cena sady svítidla s výbojkou vyšší, ale díky dlouhé životnosti se paradoxně náklady (hlavně ve velkých provozech) časem snižují.
Výbojkami se dají osvětlit i tunely a v takových případech jsou skutečně doporučovány a preferovány. Mohou se vyplatit ale i v provozech soukromých a menších, záleží na domluvě a účelu.